Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

Specustawa mieszkaniowa czyli specjalne zasady przygotowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych

Program

 1. Charakter przepisów ułatwiających realizację mieszkań na tle obowiązujących zasad planowania i zagospodarowania przestrzennego, ustawy o rewitalizacji oraz prawa budowlanego.
 2. Przedmiot specustawy – definicje legalne inwestycji mieszkaniowych i inwestycji towarzyszących.
 3. Podmioty specustawy – uczestnicy instytucjonalni, publiczni i prywatni procesu budowy mieszkań.
 4. Rola konsultacji publicznych.
 5. Zasady inwestowania na gruntach kolejowych, Poczty Polskiej, wojskowych, przemysłowych oraz rolnych.
 6. Rola studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
 7. Standardy urbanistyczne i lokalizacyjne – ustawowe i lokalne, jako podstawa inwestycji mieszkaniowych.
 8. Uchwała w sprawie lokalizacji inwestycji mieszkaniowych oraz towarzyszących (zakres przedmiotowy, organy właściwe, uzgadnianie i opiniowanie, partycypacja społeczna, tryb administracyjny, skutki prawne).
 9. Zgoda budowlana (zakres wniosku, organy właściwe, tryb administracyjny, skutki prawne – z uwzględnieniem rozszerzonej formuły pozwolenia na budowę).
 10. Znowelizowane warunki techniczne dotyczące budynków i ich usytuowania.
 11. Decyzja środowiskowa oraz inne rozstrzygnięci administracyjne niezbędne w procesie inwestycyjnym dotyczącym mieszkań i inwestycji towarzyszących.
 12. Specyfika realizacji mieszkań i inwestycji towarzyszących na podstawie ustawy o rewitalizacji.
 13. Pozwolenie na użytkowanie – zachowanie standardów urbanistycznych i lokalizacyjnych.
 14. Dyskusja.


rozwiń pełny program

Cele szkolenia

Podczas zajęć zostanie udzielona odpowiedź na pytanie:
Kto sprawnie, skutecznie oraz w jakim trybie może zrealizować inwestycje mieszkaniowe oraz inwestycje towarzyszące (drogowe i infrastrukturalne) z wykorzystaniem przepisów ustawy o „ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących”?
Uczestnicy otrzymają praktyczny i łatwy w wykorzystaniu schemat prowadzenia inwestycji wraz z aktualną podstawą prawną poszczególnych czynności.
Podczas zajęć zostanie przedstawiony stan uwzględniający wszystkie ewentualne zmiany, jakie zajść mogą na drodze legislacji do dnia realizacji warsztatów.

Szkolenie skierowane do

przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i urzędów wojewódzkich z wydziałów gospodarki przestrzennej, nieruchomości, inwestycji i  budownictwa, przedstawicieli spółdzielni mieszkaniowych, zarządów lokali, TBS -ów itp., deweloperów, inwestorów prywatnych i instytucjonalnych.

Informacje o wykładowcy

wieloletni pracownik urzędów administracji publicznej różnych szczebli. Posiada rozległą, praktyczną wiedzę na temat administracyjnych procedur związanych z inwestowaniem: od decyzji o warunkach zabudowy i ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, poprzez zgody budowlane aż po decyzje wydawane na podstawie specustaw. Ma na koncie liczne publikacje w prasie branżowej: Gazecie Samorządu i Administracji, Piśmie Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA, Wspólnocie Mieszkaniowej oraz Biuletynie Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. Od wielu lat prowadzi szkolenia i wykłady z procedur administracyjnych poprzedzających realizację inwestycji dla urzędników administracji publicznej, członków izb zawodowych inżynierów i architektów, projektantów oraz inwestorów.

Kontakt z koordynatorem

Barbara Tekień

koordynator ds. szkoleń
tel. 32 259 86 73
barbara.tekien@okst.pl

Najbliższe szkolenia

Kalendarz szkoleń

Marzec 2019
PnWtŚrCzPtSbNd
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
zobacz wszystkie szkolenia

Opinie klientów

"Szkolenie dotyczyło planowania, organizacji oraz prowadzenia procesu konsultacji społecznych z mieskzańcami miasta [...]. Szkolenie zostało ocenione przez jego uczestników bardzo dobrze, spełniając w najwyższym stopniu ich oczekiwania i założone cele szkoleniowe. [...]. Realizacja zlecenia i wzajemna współpraca przebiegała prawidłowo. Usługa została wykonana z najwyższą starnanością, terminowo zgodnie z oczekiwaniami Zleceniodawcy i ustalonymi celami."

Urząd Miasta Poznań

Patryk Pawełczak - Zastępca Dyrektora Gabinetu Prezydenta
„Polecam i proszę o kolejne szkolenie z tym wykładowcą !”
 

Uczestnik szkolenia Naliczanie wynagrodzenia pracowniczego w samorządzie - 13 kwietnia 2017 r.

"Szkolenie (...) najlepsze, na jakim dotychczas u Was byłem."

Uczestnik szkolenia trening odporności psychicznej dla pracowników administracji publicznej

5 kwietnia 2017
Szkolenie "Zasady dofinansowania kosztów kształcenia pracowników młodocianych - pomoc de minimis" z Panią Iwoną Latowską z dnia 25 października 2017 r. było dobre. Pani prowadząca wykazała się dużym doświadczeniem i wiedzą. Materiały szkoleniowe były dobrze przygotowane. Pozdrawiam i dziękuję.
 

Dyrektor Gminnego Zespołu Usług Wspólnych w Suszcu - 25 października 2017

Zbigniew Łoza
Szkolenie "Zasady dofinansowania kosztów kształcenia pracowników młodocianych -pomoc de minimis" było profesjonalnie przeprowadzone. Polecam. Mocną stroną był merytorycznie przedstawiony zakres tematyczny.

Gmina Siewierz - 25 października 2017

Katarzyna Węcel-Ptaś
Ten kurs jest obowiązkowy dla wszystkich, którzy zaczynają swoją pracę w zamówieniach publicznych. Znacznie ułatwił wykonywanie moich zawodowych obowiązków. Wykładowca popisał się dużą wiedzą i doświadczeniem praktycznym. Na pewno skorzystam jeszcze ze szkoleń organizowanych w Ośrodku.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej - 19.09-31.10.2017

Uczestnik Kursu: Specjalista ds. zamówień publicznych