Ośrodek Kształcenia Samorządu Terytorialnego im. Waleriana Pańki Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

Planowanie przestrzenne. Obowiązujące i planowane zmiany w przepisach ze szczególnym uwzględnieniem specustawy mieszkaniowej

Program

 1. Zmiany w przepisach dotyczących zagospodarowania przestrzeni (planowania przestrzennego) oraz konsekwencje tych zmian dla przestrzeni i opracowywania planów miejscowych:
  1. Przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzeni - zarys historii.
  2. Wybrane zmiany  ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym  oraz zmiany innych przepisów mające wpływ na sporządzanie planów miejscowych - zmiany w przepisach w praktyce, czyli na co uważać sporządzając plan miejscowy:
   1. Zmiany przepisów dotyczące procedury sporządzania planów.
   2. Zmiany dotyczące zakresu ustaleń planu.
 2. Obowiązujące przepisy – przypomnienie ostatnich zmian:
  1. Ustawa o rewitalizacji – zmiany w ustawie o planowaniu: bilansowanie terenów.
  2. Ustawa „krajobrazowa” – nowe narzędzie: uchwała reklamowa, czego nie możemy już w planach miejscowych.
  3. Ustawa „wiatrakowa” – obostrzenia dotyczące elektrowni wiatrowych.
  4. Zmiana prawa wodnego.
 3. Projekt specustawy mieszkaniowej:
  1. Przegląd ostatnich planowanych zmian w przepisach.
  2. Główne założenia specustawy mieszkaniowej.
  3. Skutki dla planowania przestrzennego.
  4. Bilansowanie terenów pod zabudowę w kontekście specustawy – porównanie założeń.
 4. Dyskusja.
rozwiń pełny program

Cele szkolenia

W części merytorycznej celem spotkania jest omówienie i uporządkowanie ostatnich zmian w systemie planowania przestrzennego.
Tematem przewodnim spotkania będzie nowy projekt specustawy mieszkaniowej, jego główne założenia i skutki, jakie może wywołać. Zaczniemy jednak od krótkiego zarysu historii przepisów dotyczących zagospodarowania przestrzeni. Później przypomnimy sobie, nad jakimi zmianami prawa ostatnio pracowano oraz jakie przepisy weszły w życie w ostatnich latach i co za sobą niosą. Będzie mowa o ustawie o rewitalizacji, ustawie "wiatrakowej", ustawie "krajobrazowej" i zmianie prawa wodnego. Na koniec przejdziemy do ostatnich planowanych zmian, czyli projektu specustawy mieszkaniowej. 

Adresaci szkolenia

Członkowie Śląskiego Forum Gospodarki Przestrzennej i Nieruchomości, pracownicy wydziałów planowania przestrzennego, gospodarowania i zarządzania nieruchomościami, wszystkie osoby zajmujące się zagadnieniami gospodarki przestrzennej i nieruchomości.

Informacje o wykładowcy

 1. Urbanista i architekt, absolwentka Politechniki Gdańskiej, wieloletni pracownik planistycznych służb samorządowych, w tym jako główny projektant planów miejscowych oraz pracownik organu nadzoru urbanistycznego w administracji rządowej.
 2. Architekt, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, pracownik biur architektonicznych, wieloletni pracownik organu nadzoru urbanistycznego w administracji rządowej, uczestnik pilotażowego projektu Mikroplanowanie miejskie 2016.
 3. Urbanista, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, wieloletni pracownik organu nadzoru urbanistycznego w administracji rządowej.

Kontakt z koordynatorem

Barbara Tekień

koordynator ds. szkoleń
tel. 32 259 86 73
barbara.tekien@okst.pl

Magdalena Berger

koordynator ds. szkoleń
tel. 32 206 98 43 wew. 25
magdalena.berger@okst.pl

Najbliższe szkolenia

Kalendarz szkoleń

Styczeń 2019
PnWtŚrCzPtSbNd
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
zobacz wszystkie szkolenia

Opinie klientów

"Szkolenie dotyczyło planowania, organizacji oraz prowadzenia procesu konsultacji społecznych z mieskzańcami miasta [...]. Szkolenie zostało ocenione przez jego uczestników bardzo dobrze, spełniając w najwyższym stopniu ich oczekiwania i założone cele szkoleniowe. [...]. Realizacja zlecenia i wzajemna współpraca przebiegała prawidłowo. Usługa została wykonana z najwyższą starnanością, terminowo zgodnie z oczekiwaniami Zleceniodawcy i ustalonymi celami."

Urząd Miasta Poznań

Patryk Pawełczak - Zastępca Dyrektora Gabinetu Prezydenta
„Polecam i proszę o kolejne szkolenie z tym wykładowcą !”
 

Uczestnik szkolenia Naliczanie wynagrodzenia pracowniczego w samorządzie - 13 kwietnia 2017 r.

"Szkolenie (...) najlepsze, na jakim dotychczas u Was byłem."

Uczestnik szkolenia trening odporności psychicznej dla pracowników administracji publicznej

5 kwietnia 2017
Szkolenie "Zasady dofinansowania kosztów kształcenia pracowników młodocianych - pomoc de minimis" z Panią Iwoną Latowską z dnia 25 października 2017 r. było dobre. Pani prowadząca wykazała się dużym doświadczeniem i wiedzą. Materiały szkoleniowe były dobrze przygotowane. Pozdrawiam i dziękuję.
 

Dyrektor Gminnego Zespołu Usług Wspólnych w Suszcu - 25 października 2017

Zbigniew Łoza
Szkolenie "Zasady dofinansowania kosztów kształcenia pracowników młodocianych -pomoc de minimis" było profesjonalnie przeprowadzone. Polecam. Mocną stroną był merytorycznie przedstawiony zakres tematyczny.

Gmina Siewierz - 25 października 2017

Katarzyna Węcel-Ptaś
Ten kurs jest obowiązkowy dla wszystkich, którzy zaczynają swoją pracę w zamówieniach publicznych. Znacznie ułatwił wykonywanie moich zawodowych obowiązków. Wykładowca popisał się dużą wiedzą i doświadczeniem praktycznym. Na pewno skorzystam jeszcze ze szkoleń organizowanych w Ośrodku.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Hugona Kołłątaja w Dąbrowie Górniczej - 19.09-31.10.2017

Uczestnik Kursu: Specjalista ds. zamówień publicznych